La Piste du Dakota

 
 

Traductions

 

République Tchčque

 • Stezka do Dakoty
 • Prague : Albatros, 1980.
 • Traduction : Anna Staňková.
 • 80 p. : ill. ; 29 cm.
 • Illustrations : Karel Přibyl (couverture et intérieures).
 • (Karavana ; 132).
 • 2čme de couv. : Pierre Pelot patři k mladši generaci francouzských spisovatelů pro mládež - narodil se v roce 1945 - a zároveň k spisovatelům nejpilnějšim : publikoval zatím dvaadvacet knih. Narodil se v městečku Moselle v departementu Vosges v severovýchodni Francii. Tam prožil své dětství i školní léta, omezující se toliko na absolvování základni školy. Poté, jak mu bylo určeno rodiči, měl se stát učněm - a skutečně Pierre Pelot se tři měsice snažil vniknout do tajů strojní mechaniky. Svět techniky a učňovská disciplína nevyhovovaly jeho poněkud dobrodružnému naturelu, a tak jednoho dne se mladý Pelot rozloučí se svým šéfem způsobem nikoli právě přátelským. Následují těžká léta, těžká v tom, že mladý člověk poznává devatero řemesel, jež mu však nedávají ani kýženou perspektivu, ani nutnou obživu.
  Už jako školák Pelot rád kreslil a v letech hledáni se rozhodl, že se kreslení stane jeho zaměstnáním. Jako už několikrát v životě, i tentokrát se mýlil. Nicméně kreslení z něho učinilo literáta. Po mnoha marných pokusech, při nichž se seznámil s nejrůznějšímí formami odmítnutí, vzbudily v jedné redakci jeho krelené seriály pozornost.
  Nikoli však svou obrazovou částí, nybrz literární. Pelot je vyzván, aby z textů pod obrázky vytvořil román. Stane se, a mladý autor má úspěch, jak jsme si už řekli, až dosud napsal dvaadvacet románů, z nichž mnohé byly odměněny cenami. V roce 1967 vydává knihu Boží barva a hned získává Prix des Treize ; k jeho nejúspěšnější práci patří Jediný rebel z roku 1971, za nějž získal významnou francouzskou cenu Prix Jeunesse. Z dalších jeho románů jmenujme ještě Zaváté hvězdy (1972), Jiná země, Ostrov fanatiků (1973), Vítr hněvu (1974) a samozřejmě také Stezku do Dakoty, která vychází v tomto svazku edice Karavana.
 •  

   

   

  Á  á  ĺ  ă  ą  ć ć č  Č ě  ę  í   ł  ň ń ő  ő  ó  ř  ř  š ś ů  ú  ý  ž  ź ż ß
   

   

  Page créée le mercredi 11 février 2004.